Futsal Blansko
[O Blanenském futsalu  -  Rozpis  -  Tabulka  -  Pravidla  -  Stat. hráčů  -  Soupisky pro Futsal  -  Historie]

Pravidla futsalu
Základní pravidla
Oficiální pravidla futsalu vydává FIFA a hrají se podle nich mezinárodní a národní soutěže. Jednotlivé členské země si mohou pravidla upravit, ale pouze pokud to mezinárodní organizace výslovně dovolí. Kompletní znění pravidel najdete na našich stránkách nebo na stránkách ČMFS.
Hrací plocha
Utkání futsalu se hraje na hrací ploše ve tvaru obdélníku, kde délka musí být větší než šířka. Minimální rozměry hrací plochy jsou 15 m šířka, 25 m délka, maximální rozměry jsou 25 m šířka, 42 m délka. Při mezinárodních utkáních jsou povinné tyto rozměry hrací plochy: délka 38 až 42 m, šířka 18 až 25 m. Povrch hrací plochy musí být rovný, zakázán je beton a asfalt.
Hřiště na futsal

Míč
Míč pro futsal musí být kulatý, velikost číslo čtyři, tj. jeho obvod je 62-64 cm, váha 400-440 g. Tento míč má tlumený odskok, při spuštění z výšky 2 m by měl po prvním odrazu od země odskočit do výšky 50-65 cm.
Hráči
Hry se účastní dvě mužstva, z nichž každé má na hrací ploše nejvýše pět hráčů (čtyři v poli a jednoho brankáře), s možností tzv. letmého (hokejového) střídání bez omezení počtu těchto střídání. Maximální počet náhradníků je sedm. To znamená, že k utkání může družstvo nominovat dvanáct futsalistů (pět hráčů na hrací ploše a sedm náhradníků na lavičce). Střídání je možné pouze v zóně pro střídání. Střídající hráč musí nejprve opustit hrací plochu a teprve pak na ni může náhradník vstoupit. Jeden z futsalistů nominovaných k utkání musí být kapitán (je označen páskou na rukávu) a jeden z hráčů na hrací ploše musí být brankář (s jiným dresem než spoluhráči v poli).
Povinná výstroj
Mezi povinnou výstroj hráčů patří sálová obuv (pouze na venkovních hřištích je povoleno hrát v gumových či lisovaných kopačkách), dres, trenky, chrániče holení a štulpny (podkolenky), které je překrývají. Je zakázáno hrát se šperky či ozdobami, neboť by mohly být nebezpečné pro účastníky hry. Pouze brankář může mít dlouhé kalhoty – což ho ovšem nezbavuje povinnosti mít štulpny a chrániče holení. Povoleny má i chrániče, např. kolen, loktů, boků (některé brankářské kalhoty a dresy mají tyto chrániče integrované v látce). Může používat rukavice, které ovšem nejsou brankáři využívány vždy (někdy brankář chytá bez rukavic), popř. používají speciální futsalové rukavice bez konečků prstů. Je to z důvodu lepší ovladatelnosti míče např. při rozehrávce rukou (brankáři uvádějí lepší „cit pro míč“).
Doba hry
Doba hry je ve futsalu určena dvěma poločasy, z nichž každý čítá 20 minut. Hraje se na tzv. čistý čas, tj. časomíra se zastavuje, vždy když míč opustí hrací plochu nebo je hra přerušena rozhodčím. Přestávka mezi poločasy trvá maximálně 15 minut. V případě, že musí být znám vítěz, je možné utkání prodloužit (dvakrát 5 minut). Pořadatel soutěže je oprávněn stanovit pro své soutěže hru na hrubý čas. V tomto případě trvá poločas 25 minut (celé utkání tedy dvakrát 25 minut). Každé družstvo má možnost vzít si v každém poločase (nikoli pak v prodloužení) jeden oddechový čas v délce 1 minuty. Pokud si družstvo oddechový čas v daném poločase nevybere, nemůže si ho převést do další části hry (druhého poločasu, prodloužení).
Akumulované fauly
Všechny přestupky potrestané volným přímým kopem se považují za akumulované fauly. Tyto akumulované fauly (chyby) jsou důležitým prvkem futsalu, který ovlivňuje povahu hry. Za každou chybu, za níž je trestem přímý volný kop, je družstvo v každém poločase přičtena akumulovaná chyba. Při šesté a každé další chybě v poločase (sedmé, osmé atd.) kope družstvo místo přímého volného kopu tzv. druhý pokutový kop, což je takový výhodnější kop. Druhý pokutový kop je zahráván z hranice 10 m (ze značky druhého pokutového kopu) popř. z místa přestupku, pokud se místo přestupku nachází blíže než 10 m. Tato volba je na kopajícím družstvu. Hráči bránícího družstva nemohou postavit zeď, ani stát blíže brance než míč. Brankář musí stát ve svém pokutovém území, nejblíže 5 m od míče.
Autový kop
Jestliže míč celým svým objemem, po zemi či ve vzduchu, opustí přes postranní čáru hrací plochu, provede se z místa, kde ji přešel, autový kop. Provede ho hráč družstva, jehož hráč se na hrací ploše nedotkl míče jako poslední. Při rozehrávání míč musí stát na čáře a rozehrávající hráč při rozehrávce nesmí vstoupit do hřiště. Z autového kopu nemůže být přímo dosaženo branky.
Zdroj: Futsal, Jan Kresta a kolektiv (2009)

Stránka aktualizována:
Warning: filemtime(): stat failed for soubory/pravidla_futsalu.inc in /home/staroblansko.cz/staroblansko.cz/hlavni.php on line 315
01.01.1970 - 01:00

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/staroblansko.cz/session) in Unknown on line 0